logo


Fotograficy - GÓRY Fotoedycja 2007

SAMUEL BIÉ (ur. 1973, Francja), wspinacz, fotografik-samouk, kompozytor dróg na międzynarodowych zawodach wspinaczkowych oraz instruktor Federation Francaise de la Montagne at de L'escalade (FFME). W latach 1992-1995 regularnie brał udział w zawodach wspinaczkowych jako członek reprezentacji Francji. Od 1995 do 1999 roku pracował dla francuskiego magazynu wspinaczkowego "Rock'n Wall", obecnie zaś współpracuje m.in. z "Vertical". Swoje prace publikuje na łamach licznych czasopism na całym świecie, specjalizuje się w fotografii wspinaczki skałkowej oraz bulderowej.
Motto: "Kiedy wiszę na swoich poręczówkach, daleko od ściany, w jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie, czekając na wspinaczy, palę papierosa i mówię do siebie: To moja praca! Kocham ją!".
www.sambie.fr
ROBERT BÖSCH (ur. 1954, Szwajcaria), mieszka w Oberägeri w Szwajcarii. Od czasu studiów geograficznych na Uniwersytecie w Zurychu i uzyskania licencji przewodnika górskiego pracuje jako niezależny fotograf. W centrum jego fotograficznych zainteresowań znajdują się outdoor, wspinanie oraz pejzaże. Swo- je prace publikował na łamach licznych katalogów, książek, magazynów i czasopism (m.in. "Stern", "Geo"). Jest także autorem albumów i kalendarzy. Jego książka "Bergsteigen - Verlockung des Ungewissen" została wyróżniona International Mountain Book Award. Swoje prace prezentował na wielu wystawach. Jako fotograf i uczestnik ekspedycji wiele podróżuje. Wiosną 2001 stanął na szczycie Mount Everestu, będąc fotografem i operatorem filmowym jednej z wypraw. Należy do teamu Nikona jako Opinion Leader.
www.robertboesch.ch
RAINER EDER/Visual Impact, (ur. 1964, Austria), od 17 lat mieszka w Zurychu. Swoją przygodę z fo- tografią rozpoczął od zdjęć swoich wspinających się przyjaciół, wkrótce po tym, jak sam zaczął wspinać się w wieku lat 16. Zawodowo fotografią zajął się sześć lat później. Specjalizuje się w fotografowaniu wspinaczy, narciarzy esktermalnych, kolarzy i kajakarzy górskich. Jego prace są publikowane na całym świecie, przede wszystkim w prasie specjalistycznej. Pracuje także dla znanych producentów sprzętu outdoorowego, takich jak Mammut, Black Diamond i Lowa, ODLO czy Red Bull. Jest laureatem Banff Moun- tain Photography Competition 2003 w kategorii Mountain Adventure.
www.rainereder.com
KLAUS FENGLER (ur. 1963, Niemcy), za- interesował się fotografowaniem oko- ło 10 lat temu. Dwa lata temu przekwalifikował się z inżyniera mechanika na profesjonalnego fotografika. Jego prace były publikowane w najbardziej prestiżowych czasopismach o tematyce outdoorowej i górskiej. Był uczestnikiem kierowanych przez Stefana Glowacza wypraw wspinaczkowych do Meksyku (El Gigante), Kenii (Mt. Poi), trzykrot- nie do Patagonii (Murallón) i Wenezu- eli. Zdjęcia z tych ekspedycji znalazły się na okładach światowych magazynów wspinaczkowych. Fengler współpracuje z wieloma firmami outdoorowymi (m.in. Gore, Marmot, Lowa), które wykorzystują jego fotografie w swoich materiałach reklamowych i katalogach. Mieszka w południowych Niemczech (nad Jeziorem Bodeńskim) wraz z żoną Moną i dwójką dzieci: Saskią i Yaschą.
DAVID KASZLIKOWSKI (ur. 1973, Polska). Pierwszy polski fotograf, który nawiązał współpracę z największymi światowymi magazynami branżowymi. Jego prace znalazły się na okładkach "Alpinist" "Rock and Ice'; "Grimper" "Vertical", "Desnivel". Swoje fotografie publikował również w "Newsweeku", "National Geographic" "NG Traveler" "Voyage" "Playboyu" "Twoim Stylu" "Extremium". Owocem współpracy z GÓRAMI jest 16 okładek naszego magazynu oraz kilkanaście dużych, ilustrowanych zdjęciami, materiałów tekstowych. Zafascynowany wspinaczką skalną, przenosi swoje sportowe umiejętności (8b/b+ RP, 7c+ OS) na wielkie górskie ściany. Organizuje ekspedycje w mało eksplorowane rejony, wytycza nowe drogi w stylu big-wall. Zdobywał dziewicze ściany m.in. w Himalajach, Atlasie Wysokim i Afryce Zachodniej (Mali). Za nową drogę na Alasce (wspólnie z M. Tomaszewskim i K. Belczyńskim) był nominowany do prestiżowej nagrody Złotego Czekana. Jest zdobywcą Kolosa i licznych wyróżnień za eksplorację.
www.VerticalVision.pl
JACEK KUDAŁTY/Sigma Pro (ur. 1972, Polska). Jego pasją i sposobem na życie są podróże wspinaczkowe i fotografia. Od 10 lat odnosi sukcesy we wspinaczce skałkowej, specjalizując się w przejściach bez znajomości (wiele dróg 8a OS i 8a+ flash). Jest autorem dróg skalnych na innych kontynentach. Swoje prace publikował zarówno w prasie szerokie- go obiegu (m.in. "Gazecie Wyborczej" "Focusie", "Men's Health" oraz "Wprost"), jak i w prasie branżowej ("GÓRY", "Snowboard" "Grimper"), podróżniczej ("Podróże" "NG Traveller") oraz fotograficznej ("Fotografia cyfrowa"). Organizował wyprawy, mające na celu prowadzenie dróg wspinaczkowych w egzotycznych zakątkach naszego globu (RPA, Indie, Madagaskar, Laos). Od 2007 jest członkiem Alpinus Expedition Team. Jest właścicielem firmy Pro-Rock, zajmującej się dystrybucją butów wspinaczkowych oraz produkcją chwytów. Mieszka w Trzcińsku u stóp granitowych turni Gór Sokolich. www.prorock.com.pl
PETER MATHIS (ur. 1961), fotograf-sa- mouk z Hohenems (Vorarlberg). Pracuje w zawodzie od 1986 roku. U początków jego kariery niezależnego fotografika leży alpinizm. Fascynuje go każdy aspekt fotografii outdoorowej, przede wszystkim jednak narciarstwo i snowboard, wspinanie, alpinizm oraz kolarstwo gór- skie. Jednak jego prawdziwą pasją są pejzaże, które uwiecznia za pomocą aparatu wielkoformatowego. Mathis współpracuje z kilkoma międzynarodowymi koncernami sportowymi, czasopismami i agencjami reklamowymi. W 2000 roku został laureatem Crystal Awards Photography Competition w ka- tegorii Lifestyle oraz Banff Mountain Photography Competition w kategorii Mountain Adveture. W 2005 roku został, jako pierwszy fotografik austriacki, wyróżniony tytułem QEP - Qualified European Photographer. Jest autorem książek, m.in. Sportclimbing in the Alps, Steep World, USA-Nationalparks, Mountain Photography, WaterDesertTreeStoneMountain. Był pierwszym Europejczykiem, którego prace były drukowane w technologii giclée.
www.mathis-photographs.com
MICHAEL MEISL (ur. 1969, Niemcy), zaczął wspinać się 20 lat temu, a od 1993 roku wraz z przyjacielem założył firmę Lost Arrow, produkującą odzież wspinaczkową. Zawodowo fotografią zajmuje się od roku 1999, regularnie współpracując z najlepszy- mi wspinaczami świata. Jego zainteresowania koncentrują się wokół zdjęć akcji, fotografii outdoorowej, portretów, reportażu oraz pejzaży. Dwa lata temu opublikował znakomity nowy przewodnik po rejonie Arco.
Motto: "Jeśli zdjęcia, które widziałeś, wydają ci się nudne i czujesz, że masz inny sposób widzenia, chwyć za aparat i zacznij fotografować."
www.michaelmeisl.com
JIM THORNBURG (ur. 1964, USA) - fotografią wspinaczkową zajmuje się od 15 lat. Na początku lat 90 startował w zawodach Pucharu Świa- ta, podróżując i wspinając się w różnych zakątkach Ziemi. Obecnie mieszka w Berkeley w Kalifornii i kończy pracę nad albumem, prezentującym rejony wspinaczkowe Ameryki Północnej. W swojej pracy kładzie nacisk na oddanie piękna naturalnego otoczenia rejonów wspinaczkowych. Od wielu lat współ- pracuje z licznymi magazynami wspinaczkowymi i górskimi na całym świecie, przede wszystkim z amerykańskimi ("Climbing" "Rock & Ice"), które często zamieszczały jego zdjęcia na okładkach.
www.jimthornburg.com
 
adres email do składania reklamacji: reklamacje@czytaj.goryonline.com